Omluva / Up Date 9.11.2014

 Napadení spemovým robotem

více

Cooper Webb drtí 450 f v zemi zapadajícího slunce.....

 aneb Webb 1-1 na Japonském mistráku.

více

14 dní v kostce

 Branky 1/2, Vítonice, Přerov Trénink...Foto + slova by M.Plesník

více

Davie Millsaps Go Pro Monster Cup

 Dost dobré....

více

Tim Gajser má nového týmového kolegu

 aneb Jorge Zaragoza bude závodit ve třídě MX2 2015 na Hondě....

více

archív


Informace

Tisková zpráva z MS motokrosu

 Loket, 26.-27. 2014

 Tisková zpráva z MS v motokrosu, Loket, 26. - 27. 7. 2014

Opět uprostřed léta zavítal po roce světový motokros do Lokte. Prestižní kategorie MXGP a MX2 doplnil poslední závod seriálu MS WMX (ženy) a rozjeté evropské šampionáty tříd EMX125 (2T) a EMX150 (4T).

Pořadatelský tým AMK Loket koordinoval mnohosetčlenný organizační sbor jako vždy bravurně a tak vše probíhalo přesně dle plánu a bezchybně. Naplnily se zhruba i prognózy ohledně diváků (za oba dny jich bylo téměř 20.000), nicméně o divácké rekordy se rozhodně nejednalo. Důvodů se můžeme domnívat hned několik. Při absenci doposud suverénního Herlingse v MX2 zjevně chyběla nějaká ta tisícovka Holanďanů, která by přijela ještě před skončením seriálu MS oslavit jeho další titul mistra světa (stejně jako loni to opět vycházelo na závod v Lokti), daleko větší by byla i účast německých motokrosových fanoušků, kdyby jejich hvězda Max Nagl bojoval o titul v MXGP a i lecjaký tuzemec dal možná v letním počasí také přednost slunečním paprskům kdesi u vody.

Sobotní program byl především v duchu tréninků a kvalifikací, ale dělba o body ve třídách WMX, EMX125 a EMX150 probíhala v rámci prvních jízd již v sobotním odpoledni. Pořadatel se musel vypořádat s napasovaním programu pro pět tříd. Pořadatelsky sice náročnější akce, ale divák se během celého víkendu rozhodně nenudil. Určitě zajímavější, než loňský systém nejrůznějších předkvalifikací a kvalifikací, když se stejně kvalifikovali vzhledem k malému počtu jezdců ve světových třídách všichni.

Nejvíce obsazenou třídou byla v Lokti kategorie EMX125 (64 jezdců). Zde jsme měli hned čtyři zástupce. Někteří si vybojovali účast v závodě přímo, někdo prošel sítem poslední šance, na někoho bohužel nezbylo místo na startu vůbec. Nejlépe rozjetý byl v první jízdě Dušan Drdaj, po jeho výpadku ve druhé rozjížďce však v konečném součtu nejlépe figuroval Jakub Terešák, když mu celkově patřilo jedenáct evropských bodů v podobě čtrnáctého místa. "Loketský závod na dobře připravené trati mi docela vyšel. Nepodařila se mi kvalifikace, ze které jsem nepostoupil přímo, a tak jsem musel jít do last chance, ve které jsem dojel druhý, takže na start jsem šel ze 32. pozice. Po startu jsem se vždy pohyboval kolem třicátého místa a musel jsem se prodírat dopředu. První jízdu jsem dojel 14. a ve druhé skončil celkově 17., takže s celkovým 14. místem jsem určitě spokojen" řekl po závodě Jakub. Ve skvělém světle se představili mladí slovenští reprezentanti, dobře známí z českého juniorského šampionátu, když Richard Šikyňa v konečném součtu vybojoval dokonce osmou příčku a jeho krajan Tomáš Kohút pak pozici třináctou. Dušan Drdaj byl i navzdory bodové absenci z druhé jízdy celkově devatenáctý, Kryštof Kouble se sice do hlavního závodu kvalifikoval, na body však ani v jedné jízdě nedosáhl… Nejlepším jezdcem této třídy byl Němec Brian Hsu, který má matku z Taiwanu a otce z Maďarska, žije v Německu a v Itálii a po trenérské stránce se o něj stará slavná motokrosová legenda, Belgičan Joël Smets. Vyhrál obě jízdy a zaslouženě se tak dostal i do čela průběžné klasifikace seriálu EMX125 před svého rivala Nizozemce Davy Pootjese, který byl v Lokti celkově až šestý.

Ve třídě EMX150 měli všichni jezdci stejný stroj – čtyřtaktní hondu 150ccm. Krásně pak vypadaly tyto motocykly naskládané pod jedním velkým stanem v parkovišti závodních strojů. Zde jsme zástupce českého motokrosu bohužel neměli. Vítězem se stal Angličan Albie Wilkie, ale to jen díky lepší druhé jízdě, neboť jeho největší soupeř Fin Jere Haavisto nejezdil o nic pomaleji. Ostatní jezdci pak vykazovali jistou výkonnostní ztrátu.

Ve třídě MS žen (WMX) si na posledním podniku seriálu v Lokti pro světový titul dojela Italka Chiara Fontanesi. Je to její třetí světový titul, čímž vyrovnala legendární Němku Stephanie Laier. Stačilo jí k tomu první a třetí místo v rozjížďkách. V cíli pak pochopitelně neskrývala velké štěstí. Celkovou vítězkou loketského klání se nakonec stala Francouzka Livia Lancelot. Z českých závodnic byla dle očekávání nejlepší Lucie Simonová, která sice nedosáhla na TOP10, ale i dvanácté místo se rozhodně dá považovat za úspěch. „V sobotu jsem projela cílem první jízdy jako 13. V nedělní druhé jízdě jsem odstartovala okolo třináctého místa, ale během prvních třech zatáček se mi podařilo dostat na desátou pozici. Na desátém místě jsem se držela půl závodu. V šestém kole mě ale předjela Němka Papenmeier. Ke konci rozjížďky jsem ztratila ještě jednu pozici. V cíli z toho bylo 12. místo a v celkovém pořadí jsem byla též dvanáctá" shrnula v cíli Lucka. Její reprezentační kolegyně Tereza Hromková ve dvaatřicetičlenném startovním poli na body bohužel nedosáhla.

V boji o světový titul ve třídě MX2 chyběl již skoro jistý světový šampión pro letošní rok Nizozemec Jeffrey Herlings. To byla hozená rukavice pro všechny jeho dosavadní soupeře, nebo lépe řečeno kolegy ve startovním poli, neboť Herlings soupeře v podstatě neměl. Boje o vítězství české GP pak byly velice zamotané, nikdo z jezdců nedokázal být suverénní v obou jízdách a tak nakonec i navzdory čtvrtému místu v jízdě druhé bral celkové vítězství Francouz Jordi Tixier před Švýcarem Valentinem Guillodem. Sebevědomý Herlings však své fanoušky na sociálních sítích uklidňuje, že je ještě letos překvapí. Zřejmě tím myslí možný návrat po operaci stehenní kosti, což by byl určitě velký zázrak. Uvidíme, jak to vlastně dopadne, protože z jeho náskoku (145b.) momentálně druhý Tixier ukrojil 43 bodů a do konce jsou v plánu ještě tři Velké ceny. České barvy v této třídě reprezentoval pouze Václav Kovář. Už to v kvalifikaci vypadalo, že by mohl ve své premiéře v dospělém světovém motokrosu dosáhnout na body, ale bohužel se tak nestalo. Sám Vašek se k tomu vyjádřil takto:  „Víkendový závod MS v Lokti byla moje vůbec první zkušenost s velkým mistrovství světa. V sobotu jsem v trénincích okupoval 20. místo a v kvalifikačním závodě jsem projel cílem jako 21. V neděli jsem v první jízdě odstartoval na 12. místě, ale hned ve třetí zatáčce jsem se zamotal v jednom pádu a tak jsem jel někde kolem dvacítky. Ve třetím kole jsem měl ale kontakt ve skoku s jedním soupeřem a oba jsme spadli. Bohužel, moje motorka byla natolik poškozena, že jsem nemohl dále pokračovat. Do druhé jízdy jsem odstartoval kolem 18. místa a postupně se propadal až na 24. místo. Se závodem nejsem spokojen, ale byly to pro mě zase nějaké další zkušenosti a já doufám, že je v budoucnu budu moci uplatnit“, říká po závodě trochu zklamaný Vašek, kterého do závodu angažoval rakouský Cofain KTM Racing team.

Ve třídě MXGP (dříve MX1) se pak tradičně představila plejáda vynikajících závodníků nejvyšší světové úrovně, zkrátka co jméno, to motokrosový pojem. I zde však byla poměrně velká marodka – chyběl Bobryshev (RUS), Boog (FRA), T. Rattray (RSA), Lupino (ITA) a další. Navíc se v nedělním warmupu zranil někdejší mistr světa Ital Philippaerts, takže do odpoledních jízd bohužel nenastoupil.  První jízdy byla více vyrovnaná, než ta druhá. V první jízdě zvítězil Belgičan Strijbos, ve druhé startovní pole dlouho vodil vynikající Ital Cairoli, průběžný lídr seriálu MS, ale ke konci jízdy nestačil na dotírajícího Belgičana Van Horebeeka, který nakonec vyhrál a stal se tak i celkovým vítězem. V cíli se Belgičan radoval opravdu ve velkém, bylo to totiž jeho letošní první vítězství v GP.

České fanoušky mile překvapil ve třídě MXGP Martin Michek. Ten si vyjel účast v Lokti díky vítězství v podniku MOTOKVK, který se jel v loketských serpentinách 19. dubna 2014 jako závod O štít města Lokte a kde byla prémie za vítězství v podobě zaplacení nemalého startovného na tomto prestižním závodě MS. Martin Michek byl se závodním víkendem spokojen a svými slovy to popisuje takto: „Po skoro tříleté odmlce jsem se zúčastnil prestižní kubatury MXGP. Celý víkend bylo myslím na co koukat. Už od prvních tréninků jsem se cítil v pohodě a bylo to vidět i na jízdě. V trénincích jsem se pohyboval kolem 15. místa a stejně jsem dojel i v kvalifikační rozjížďce, když až za mnou dojeli např. Desalle, Searl, De Dycker a další. To byl určitě hezký začátek. V nedělním warmupu jsem dojel devátý a to mi dodalo pořádnou chuť, podívat se do prestižní desítky i v samotném závodě. Do první jízdy jsem odstartoval kolem dvanáctého místa a zhruba v polovině jízdy se přede mě dostal Frossard. V posledním kole jsem pak dostal kopanec od díry a musel jsem vyjet mimo, abych to ustál a v tom mě předjel Watson, takže jsem dokončil na slušném 14. místě. Start do druhé jízdy byl podobný a věděl jsem, že když se dostanu rychle dopředu, tak je na to, pohybovat se kolem desítky. Bohužel jsem však měl hned v prvním kole pád s jedním ze soupeřů a ještě k tomu se mi ulomila spojková páčka. Naštěstí mi tam na mačkání ale trochu zůstalo. Ve stejném kole upadl i Nagl, s kterým jsem pak ve zbytku jízdy bojoval, nakonec jsem dojel devatenáctý. Chtěl bych poděkovat lidem, kteří přišli fandit, vytvořili opravdu perfektní kulisu a tento úspěch je určitě i jejich zásluha. Děkuji svému týmu Buksa/Ados KTM, své přítelkyni a vůbec všem, kdo mi pomohli na domácí velké ceně startovat“, říká na závěr spokojený Martin. Jeho reprezentační kolega Petr Smítka se sice chvílemi pohyboval na dvacáté, tedy bodované pozici, v cíli však bohužel skončil vždy až za nejlepší dvacítkou. Ještě větší překvapení, než zajistil Martin Michek českým fanouškům, způsobil Dennis Ullrich německým příznivcům motokrosu a nejen jim. Ve druhé jízdě totiž překvapivě vybojoval nádhernou čtvrtou příčku, což byl letos jeho jednoznačně nejlepší výkon v seriálu MS.

A jak to bude s Mistrovstvím světa v Lokti do budoucna? O závod MS v Lokti je velký zájem, byli jsme letos opět velice dobře ohodnoceni ze strany FIM a Youthstream za profesionálně odvedenou práci na přípravách a celkovém průběhu závodů. FIM a YS tedy mají poměrně velký zájem o to, abychom v pořádání GP pokračovali. Aktuálně však zatím není podepsaná smlouva s promotérem na další rok. Je to především otázka poplatku právě pro promotérskou agenturu Youthstream. Další ročník GP je nyní v jednání s Autoklubem ČR a stojí to především na jejich možnostech, jak nám finančně pomoci.“ naznačuje jisté možnosti ředitel závodu Zdeněk Dvořák. Zásadně dále odmítá, že ať už to dopadne z GP jakkoli, tak že by závody v Lokti spadly na úroveň krajského přeboru.  „Například 5. října 2014 se v Lokti pojede ještě Mezinárodní mistrovství České republiky družstev v motokrosu.“ dodává Dvořák. 

Přijít o pořádání MXGP v ČR by byla jistě velká škoda, naše země patří do kalendáře MS prestižních tříd už mnoho desetiletí, a tak přejeme pořadateli, aby vše dobře dopadlo. Vždyť naši reprezentanti si nevedli vůbec špatně a kde jinde jim budeme moci tolik fandit, jako právě doma...!

Evžen Zadražil + Petr Kovář

komentátoři závodu

« zpět na přehled

Komentáře

01.11.2014 06:54 insurance car – vgMNjswfmosp | email | web
A perfect reply! Thanks for taking the trouble.
01.11.2014 03:43 auto insurance – 8GpeBDAg3JP4 | email | web
Action requires knowledge, and now I can act!
31.10.2014 21:18 viagra for sale – 4noid0g6Djy | email | web
I'm so glad that the internet allows free info like this!
31.10.2014 19:32 generic cialis online – EaodfOTfJ | email | web
Thanks for that! It's just the answer I needed.
31.10.2014 19:10 car insurance – gt3u5Aq7Goa | email | web
I have been so bewildered in the past but now it all makes sense!
31.10.2014 16:13 low car insurance – 0awnsB4rneI | email | web
It's a pleasure to find someone who can identify the issues so clearly
01.08.2014 23:19 muhehe
a ještě sem přemejšlel nad tim michkem a jeho umistěni na ms. martin ma myslim 26 roku a na ms zajel kolem 20 mista, podotykam doma na domaci trati. je to asi jeden z našich nejlepších pilotu a fanoušci maji byt z timto mistem spokojeni? a pak se tady bavime o pilotech jako je čad ryd, bubak, a podobní, kterejm se nedaří a bavime se tady o tom jestli už neni čas jejich odchodu. jestli se mam na to divat oběktivně, pak nemame pravo bud polemizovat o odchodu těch duchodcu v americe, když by i myslim duchodce rc 4 dal dnes michkovi kolo :-) anebo prostě nepokladejme umistěni michka na ms za uspěch. ja osobně nejsem z umistěnim michka na ms vubec spokojenej. a jestliže michek řika že se mu vedlo a je z vykonem spokojen pak si myslim že bud by měl začit pořadně jezdit anebo se na to raději vykašlat. jinak dobra pobídka pro sponzory, jsem spokojen z umistenim na ms , a dejte do me penize abych to mohl jezdit :-) na mistě kolem dvacitky. :-) bože kdyby ti bylo 18 tak bych tu spokojenost pochopil častečně. a toš tak
31.07.2014 21:16 muhehe
nějak to porad nechapu, ostatni země dokonce i vychodnější než my se o pořadaní vrcholnejch zavodu rvou, jen my to tak nějak opouštíme. ms v mx konec, ms moto GP konec v Brně, auta Barumka asi konec a možna i rely bohemia. pač dva zavody maj vypadnout a ja tušim prave že to budou ty dva u nas v čr :-) ono je to k plači ale ja uš se jen směju. lide drazí jak dlouho si nechame srat na hlavu, českej narod je nenapravitelnej. V zemich kolem nas gde sou problemy to vře, jen u nas si hesky nechame nasrat na hlavu a ještě za to někomu kralovsky platime na danich. :-) ale jo je nam přece dobře mame svobodu a všecko je tak levne že se s toho mužem blahem posrat :-) tak zbohem ty naš český motorisme :-)

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.
Pro odeslání formuláře klikněte na tlačítko ODESLAT.
Registrace
 Dobrý den a vítáme vás na MXkings.com ! Vaší registrace si velice vážíme a proto každý měsíc vylosujeme jednoho zaregistrovaného účastníka který obdrží poukaz v hodnotě 1000 kč který bude platný ve všech MX E-shopech které naleznete na naších stránkách !! Jméno výherce bude každý měsíc zveřejněno !  Děkuji a GOOD LUCK !!Reklamní partneři

Inzerce