Omluva / Up Date 9.11.2014

 Napadení spemovým robotem

více

Cooper Webb drtí 450 f v zemi zapadajícího slunce.....

 aneb Webb 1-1 na Japonském mistráku.

více

14 dní v kostce

 Branky 1/2, Vítonice, Přerov Trénink...Foto + slova by M.Plesník

více

Davie Millsaps Go Pro Monster Cup

 Dost dobré....

více

Tim Gajser má nového týmového kolegu

 aneb Jorge Zaragoza bude závodit ve třídě MX2 2015 na Hondě....

více

archív


Informace

Preview k juniorskému mistráku !!

 - dnes třídy do 65 a 85ccm!!

 Zdravím všechny fanoušky českého MX! Doufám, že je Vás zde hodně. 

Takže, včera jsme si představili kalendáře jednotlivých podniků, dneska je na čase představit si jeho účastníky! Začneme juniorským motokrosem. Kalendář jste sice již viděli, ale pro připomenutí ještě jednou :

8.5.        Jinín (65ccm, 85ccm, 125ccm, MX2-Junior)
17.5.      Nová Paka (65ccm, 85ccm, 125ccm, MX2-Junior)
14.6.      Mohelnice (65ccm, 85ccm, 125ccm, MX2-Junior)
5.7.        Krásná Lípa (65ccm, 85ccm, 125ccm, MX2-Junior)
30.8.      Horní Újezd (65ccm, 85ccm, 125ccm, MX2-Junior)
27.9.      Horažďovice (65ccm, 85ccm, 125ccm, MX2-Junior)

Na začátek ještě pár mých slov ke kalendáři. Tratě jsou docela dobře vybrány, Jinín je určitě krásná a náročná trať, ale nevím, jestli je dobře, že je hned na začátek sezony, přecejen záludností, těžkých pasáží a skoků je na něm dost. Pokračuje se Novou Pakou, ta se po roce vrací do kalendáře, pokračujeme nováčkem loňské sezony Mohelnicí (jediný závod, který je kilometrově v pohodě pro moraváky), ovšem pořadatelsky vloni příliš neobstál, i když to možná bylo i vinou špatného počasí.
Pokračujeme Krásnou Lípou, ta vloni byla kvůli sněhu zrušena, letos se na tuto domácí trať Kuby Terešáka snad podíváme, protože obsahuje prvky srovnatelné s evropskými tratěmi. Dále Horní Újezd, v něm jsem byl dvakrát, ale ani jednou jsem té trati prostě nepřišel na chuť. Ovšem pořadatelsky byly závody vždy skvěle připraveny, a také pro diváky je dobré, že vidí z jednoho místa téměř celou trať, pro mě jakožto pro fotografa zde chybí nějaké větší skoky, zajímavý je jedině velmi náročný dvoják do kopce. No a na závěr po roce Horažďovice, tedy opět jižní Čechy. Nebudu dopředu kritizovat něco, co ještě ani nebylo zahájeno, třeba budeme nakonec příjemně překvapení.

A teď již hurá na to co na Vás dnes čeká! Dnes si představíme jezdce startující ve třídách do 65 a 85ccm. Začneme logicky tou slabší – tedy třídou do 65ccm!

Zde ubude velké množství jezdců – spousta z nich přechází do vyšší kubatury a tak jsem zvědavý na to, kolik jezdců se zde bude pravidelně ucházet o body, protože ani vloni to nebylo příliš slavné.
Loňský mistr ČR – Rakušan René Hofer má ve své kariéře našlápnuto doopravdy vysoko, což ukázal i vloni, kdy kromě dvou rozjížděk ve všech ostatních zvítězil a to navíc všude startoval zároveň i na stroji o obsahu do 85ccm.

.

.

Suverén loňské sezony René Hofer letos pojede ve třídě do 85ccm

Ovšem včetně něj prvních šest jezdců loňského pořadí (dále Stehlík, Dušek, Kraus, Schartner i Wagenknecht) přesedají na silnější motorky, a tak budeme muset hledat favority jinde. Jako první na ráně je vloni šestý Petr Rathouský z Orion – RS Petrol Teamu. Ten má kvalitní zázemí a vloni bojoval na pár závodech o umístění těsně pod stupni vítězů. Těžce na paty mu ale určitě bude chtít šlapat také mladý Patrik Příhoda! Ten vloni přestoupil ze třídy do 50ccm a po malinko pomalejším začátku  se během sezony zlepšoval mílovými kroky a na konci roku byl pekelně rychlý. Dalším z favoritů na bednu je určitě Josef Novák z týmu Cermen Racing, u nějž je ale možné, že nastoupí již na motocykl o obsahu do 85ccm. Na některých závodech dost rychlý, jinde chybující Adam Straka z Dirtbikes Racing Teamu Opava figuruje jak ve startovce 65ccm, tak 85ccm, tak uvidíme kterou z obou tříd zvolí, pokud tu do 65ccm, může bojovat klidně o nejvyšší příčky. Určitě bychom neměli zapomínat na Matyáše Chluma, ten v roce 2013 bodoval jako jeden z mála ve všech rozjížďkách a to je určitě důležitý faktor v boji o kvalitní celkové umístění.  Pořadím ale určitě mohou zamíchat také nově příchozí kluci ze třídy do 50ccm, například Kuba Nevima se v loňské sezoně vyznačoval dravou jízdou, která by mu mohla na 65ccm pomoci v boji o přední umístění, těžko říci, nechme se překvapit, určitě to bude zajímavé!

Před představením třídy do 85ccm jste si ve včerejším článku určitě všimli toho, že kluci jedou o dva závody navíc oproti ostatním, což je dle mého hloupost, ale nic s tím nenadělám/e…
A teď již hurá na představování! Tady to bude nejspíše malinko větší řežba v honbě za mistrovským titulem, i když i zde bude několik jezdců z popředí loňského roku chybět. Do třídy 125ccm odchází loňský suverén Kuba Terešák, který všude kde startoval, bral vítězství (celkové, nevyhrál první rozjížďku v Jiníně).

.

.

Jakub Terešák letos opouští třídu do 85ccm, snad se mu podobně bude dařit i na větší motorce.

Vloni ho jako stín stíhal mladší bratr Martina Kohúta Tomáš, ale ten již také trénuje na motocyklu o obsahu do 125ccm, stejně jako Rakušan Lukas Prammer, Jaroslav Antalič či Gabriel Chetnicki. A tak je dle papírových předpokladů největším favoritem mladý Slovák ve službách Osička MX Teamu – Šimon Jošt. Šimona jsem měl možnost letos na tréninku vidět a jede doopravdy moc pěkně a vzhledem k jeho vyrovnanosti během loňské sezony je to pro mě také největší favorit!

.

.

Šimon Jošt během týmového focení v Pánově

Ovšem ke konci loňské sezony nejen mu zle šlapal na paty další ze Slováků – Jozef Posluch. Jojo (jak se Posluchovi přezdívá) zažil vloni asi vůbec nejlepší sezonu své kariéry a určitě bude patřit k horkým kandidátům v boji o titul! Teď již ale konečně také pár českých jmen. Z českých jezdců, kteří budou zřejmě pokračovat ve třídě do 85ccm byl vloni v celkovém hodnocení nejlepší Otto Horák z jihočeského Rede Motocross Teamu. Startoval také na MS Juniorů v Jiníně, kde se ale nekvalifikoval do hlavního závodu. Mnohem více zkušeností z mezinárodní scény pak má Martin Vondrášek, jedoucí za 191 JD Racing Team Jiřího Jankovského. Ten se na MS Juniorů dostal do závodu, má za sebou téměř kompletní sezonu v prestižním německém seriálu ADAC a celou zimu de facto neslezl z motorky, což by měla být jeho velká výhoda, stejně jako již odjeté závody v Belgii a Německu, na kterých startoval, Martin se však často potýká s nevyrovnaností a pády, podaří se mu v jeho poslední sezoně na malé motorce bojovat o bednu v celkovém hodnocení? Těžko říct, v jednotlivých dílech ale klidně může i vyhrávat, to jsem si jistý!

.

.


Dokáže se letos Martin Vondrášek vyvarovat chyb?
Další českou nadějí je mladý Petr Polák z GlassGo Teamu. Ten pod vedením Honzy Froňka vloni odjel svou první sezonu na motocyklu o obsahu do 85ccm a vedl si velmi dobře. V českém mistráku z toho bylo kvalitní 10. místo celkově, dále několik závodů ADACu a zkušenosti z mezinárodních závodů. Nesmíme samozřejmě zapomenout na MS Juniorů v Jiníně, kde jednorázově přesedl na 65ccm a v obrovské konkurenci obsadil 3. příčku! Tento mladý kluk poctivě trénuje a určitě může bojovat o stupně vítězů!

.

.Dalším černým koněm může být zkušený účastník této třídy Roman Maliha, ten ČR reprezentoval na posledních dvou Mistrovstvích světa juniorů v Sevlievu (kde se ošklivě zranil) a v Jiníně a pokud mu sedne trať, může být bez problémů na stupních, uvidíme. Posledním z českých jezdců, kteří zde startovali již vloni a mají šanci na umístění v top5 je dle mého Milan Fiala. Ten v letošní sezoně přechází do Mňuk Motokros Teamu a bude tedy mít špičkové zázemí na to rvát se o přední příčky. Máme tady ale také nováčky, na které nesmíme zapomínat!
Asi největší očekávání jsou vkládána do Reného Hofera. Rakouský supertalent vloni ukázal svou extratřídu nejen v ČR, ale také po celém světě a myslím, že se můžeme jen těšit na to, jak se mu bude dařit. Troufám si tvrdit, že je to černý kůň letošní sezony! Dalšími pak ovšem mohou být jeho rivalové ze třídy do 65ccm. Především Dan Stehlík (vloni celkově druhý, také desátý na MS Juniorů) by mohl nepříjemně dotírat na čelní příčky. O ty ale bude chtít bojovat také mladý Radim Kraus, ten měl během loňské sezony dost smůlu, a i když byl kolikrát konkurenceschopný Hoferovi, většinou to končilo pádem. Na MS Juniorů pak v první jízdě urval holeshot a odvodil první kolo, polovinu závodu jel o bednu, pak však neustál tlak soupeřů a ošklivě upadl. Do druhé jízdy nastoupil doslova ze sanitky, takže můžu říci, že je to doopravdy bojovník se vším všudy! Jeho velkou nevýhodou však může být malá výška, protože bude mít možná problémy vůbec dosáhnout nohama na zem.

Posledním z nováčků, kteří mohou zasáhnout do boje o top5 je podle mě Adam Dušek. Ten má za sebou nepříliš dobrou zkušenost z MS v Jiníně, kdy prováhal ten správný okamžik a vjel na již horší trať, proto se nekvalifikoval. V hodnocení celého šampionátu třídy do 65ccm však skončil třetí a ke konci roku si párkrát 85ccm vyzkoušel a rozhodně to nebylo špatné, ba naopak! Pětaosmdesátka mu velice sedla, navíc Adam během zimní přípravy dost maká a jezdil už i v Itálii apod., takže má taky slušně našlápnuto na kvalitní umístění. Na závěr bych možná ještě mohl připomenout svěřence týmu MAX2 Jirku Matějce a taky Martina Pexu, kteří ale zatím v seznamu registrovaných do letošní sezony nefigurují, ale pokud nějaké závody pojedou, určitě se mohou zapojit do bojů o čelní příčky!

To by bylo pro dnešek asi tak vše, co jsem Vám chtěl říci. Chci všem dokázat, že ne každému je juniorský motokros v této zemi lhostejný. Pokud Vás svět juniorů zajímá, určitě nás čtěte, již zítra zde bude preview ke třídě 125ccm a MX2 Junior.
  

.

Děkuji za váš čas a návštěvu   Matin Plesník 

« zpět na přehled

Komentáře

06.03.2014 06:55 Jarda – Lolo | email
v 85tkách bych nezapomínal na Lola !
05.03.2014 20:09 KupcMa
Nojo tak hoši sorry že se mi to na tom mobilu nechce psát pořádně :-*
05.03.2014 20:03 Marek | email
Ještě by neměl v 65 chybět v boji o stupně vítězů Radek Větrovský, který maká jak málo kdo tady u nás v ČR a vyjel se až neuvěřitelně. A v 85 je to s Krausikem nejspíš špatný, protože si teď v přípravě zlomil ošklivě ruku. Snad se dá brzy do kupy
05.03.2014 12:06 Denis
Zapoměli jste na těškýho machirka Šturmu
05.03.2014 10:52 Jirka
Jo Kupčik ten ma dost
05.03.2014 05:44 Kamil
Marťo ,dobrej článek jen tak dál a myslím co se týče počtu závodů u 85 tak ty dva s velkýma jsou jen k dobru a zkušenostem.
04.03.2014 23:19 Martin
-Kupčiku Kupčiku. Když něco pišeš tak prosim česky to se neda čist. Nebo jsi tatar ,,,,,,,,
04.03.2014 22:08 KupcMa
kua sem si pocetl dobree! :) jak sme se dnes bavily sam sem nevedel kdo prestupuje a kdo ne tak aspon takto vím :)
04.03.2014 21:29 MIKE | email
Tak tohle je první a největší článek týkající se Mistráku Juniorú v ČR !! Skvělá práce...

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.
Pro odeslání formuláře klikněte na tlačítko ODESLAT.
Registrace
 Dobrý den a vítáme vás na MXkings.com ! Vaší registrace si velice vážíme a proto každý měsíc vylosujeme jednoho zaregistrovaného účastníka který obdrží poukaz v hodnotě 1000 kč který bude platný ve všech MX E-shopech které naleznete na naších stránkách !! Jméno výherce bude každý měsíc zveřejněno !  Děkuji a GOOD LUCK !!Reklamní partneři

Inzerce