Omluva / Up Date 9.11.2014

 Napadení spemovým robotem

více

Cooper Webb drtí 450 f v zemi zapadajícího slunce.....

 aneb Webb 1-1 na Japonském mistráku.

více

14 dní v kostce

 Branky 1/2, Vítonice, Přerov Trénink...Foto + slova by M.Plesník

více

Davie Millsaps Go Pro Monster Cup

 Dost dobré....

více

Tim Gajser má nového týmového kolegu

 aneb Jorge Zaragoza bude závodit ve třídě MX2 2015 na Hondě....

více

archív


Aktuality

Sezona MMČR 2014 je za námi, jak to bylo a co nás čeká v roce 2015?

 aneb souhrn naší MX sezóny by M.Plesník

 Zdravím všechny milovníky motokrosu….

Závodem MMČR družstev v Lokti nad Ohří vlastně oficiálně skončila sezóna „velkého“ mistráku, takže nastal ten správný čas na to, abychom si shrnuli rok 2014.

Začneme organizací šampionátu. Jednou z úplně hlavních pozitivních změn byl určitě návrat zpět ke starému systému bodování, tuto změnu uvítali nejen jezdci, ale také fanoušci, protože se o přední příčky bojovalo až do posledních metrů.
Pozitivním faktem je také to, že celou sezonu komentovaly dvě stálice českého motokrosu – Petr Kovář a Evžen Zadražil, kterým patří velký dík za dobře odvedenou práci.
Za mě považuji jako pozitivní také rozdělení závodů velkého mistráku – 3 v Čechách a 3 na Moravě + družstva v Lokti nad Ohří, navíc na vesměs pěkných a velkých tratích s určitou tradicí.
V letošní sezoně jsme se většinou potýkali s hodně extrémním počasím a kromě pořádného vedra nás potkalo také mrznutí v dešti, ovšem i to udělalo některé ze závodů zajímavé a výjimečné.
Určitě pozitivní změnou bylo také to, že v rámci velkého mistráku měli dva závody jezdci třídy do 85ccm, kterým se tak dostala zasloužená mediální i divácká pozornost a i kluci velice pozitivně hodnotili to, že si mohli zazávodit na republikových tratích s „velkými“ kluky. Oproti loňskému roku byla na většině závodů také malinko větší divácká účast, což je určitě plus!Teď ale několik výtek, jako první negativní fakt bych hodnotil křížení s prestižním německým seriálem ADAC, kterého se pravidelně účastní zhruba 20 závodníků českého mistráku a zkřížením závodů přišli ať v tom či onom seriálu o svá umístění, jako příklad bych uvedl Vaška Kováře, který bojoval o stupně vítězů v hodnocení seriálu ADAC, ale nakonec skončil až osmý (nezúčastnil se jednoho závodu navíc vinou zranění) nebo Martina Michka, který mohl bojovat o lepší než konečnou sedmou příčku, stejně tak v juniorech čtrnáctý Martin Krč. Naopak například Petr Smitka a Tomasz Wysocki dali přednost právě ADACu a přišli o solidní umístění v MMČR. Takže tím, že se závody kříží utrpí nejen organizátoři a jezdci, ale také diváci, kteří přijdou o kvalitní jezdce, těžko říct, zda-li by se Osička MX Team v čele s Filipem Neugebauerem a Borisem Maillardem opět nepokusil o titul kdyby závody termínově nekolidovaly.

Na jedněch ze závodů jsem slyšel bavit se vysoké představitele českého motokrosu o tom, že by se příští rok závody MMČR a ADAC opět měly krýt, konkrétně se mluvilo o 2-3 závodech…a já se ptám proč? Protože na ADAC jezdí 20-25 jezdců českého mistráku? To je myslím naopak velice dobře. Nejvíce na tom všem totiž utrpí český motokros, protože místo toho, aby se junioři a mladí jezdci zúčastnili asi nejlevnějších kvalitně pořádaných závodů široko daleko na upravených a náročných tratích s moderními prvky a posbírali tak cenné zkušenosti i na jiných tratích, než které znají nazpaměť, tak budou raději závodit doma, aby nepřišli o body do MMČR, není to trochu hloupost? Chápu, že ne vždy jde udělat kalendář tak, aby vyhovoval všem, ale možná by se mělo uvažovat o změně do budoucna, protože ADAC je daleko méně finančně náročný než třeba EMX125 či EMX250…Další nepříliš pozitivní změnou byl nový doprovodný program, který se na MX prostě nehodí, stejně jako hymna v podání účastnice Superstar Kristýny Šebíkové (mně osobně to nějak moc nevadilo, ale od fanoušků jsem slyšel spoustu negativních reakcí).
Určitě negativní bylo také značné zpoždění na většině závodů, kdy např. v Dlouhé Loučce spousta lidí odjela domů ještě před skončením prvních jízd a ti co zůstali, přijeli domů až velice pozdě, možná by nebylo špatné pouvažovat o přesunutí závodů na sobotu, ale to by zase nemuselo vyhovovat všem…
Obecně platilo také to, že jak ve třídě MX2, tak ve třídě MX1 oproti minulým letům ubylo pravidelných účastníků. Jako poslední mínus bych viděl to, že se sice většinou závodilo na pěkných velkých tratích s určitou tradicí, ale byl zde velký rozdíl mezi připraveností jednotlivých tratí, kdy na jedněch závodech to bylo nachystáno pomalu jako na MXGP a na druhých by se za daných podmínek nehodilo uspořádat snad ani krajský přebor, to si ale do svědomí musí sáhnout jednotliví pořadatelé.
Dost již bylo kritiky, prostor pro zlepšení tady byl a vždycky bude, přesto letošní ročník MMČR určitě nebyl tragédií, takže si ho pojďme zrekapitulovat.

Začneme třídou MX2. Zde byli před sezonou do role největších favoritů pasováni Jaulin, Szvoboda a Sukup, černým koněm byl mnohými nazýván bývalý mistr světa MX3 Walkner, nikdo ale netušil, jak mu to půjde na malé motorce. Sezonu dle očekávání začali nejlépe Jaulin se Szvobodou, Sukupovi Kaplická trať jako již tradičně nesedla a tak dva cizince doplnil na stupních junior Kovář.
Walkner začal čtvrtým místem, což nebylo úplně špatné, poté ještě startoval v Pacově a Dlouhé Loučce, před Jinínem se ale zranil a zbytek sezony neodjel, takže mu v celkovém hodnocení mistráku patří až 10. příčka.
Od druhého závodu v Pacově začala krasojízda Sulivana Jaulina (nově v barvách Buksa Ados KTM Teamu), který většinou bral holeshot, všem svým soupeřům ujel a projel cílem jako první, to se mu podařilo v šesti jízdách po sobě. Ve druhé jízdě v jinínském extrémním vedru ale v polovině závodu vytuhl a dojel třetí. Pak přišel nečekaný zvrat a pro Jaulina také smůla v podobě pádu při první jízdě v Petrovicích, při pádu si roztrhl dlaň a nemohl pokračovat, navíc nebylo do poslední chvíle jisté, zda-li nastoupí do posledního závodu ve Vranově. Celkovým vítězstvím v Petrovicích se jen pár bodů za Francouze vyšvihl Sukup a relativně blízko čekal na chybu soupeřů také třetí Szvoboda. Jaulin nakonec do Vranova přijel, na motorce seděl poprvé od Petrovic (cca po měsíci) a nikdo nevěděl, co od něj očekávat. První jízdu vyhrál Sukup, statečný Jaulin ale dojel čtvrtý a před poslední jízdou šampionátu ztrácel na Sukupa jen 4 body. Ze hry venku byl po pádu Szvoboda, který se zranil, v první jízdě bral jen 11b a do druhé ani nenastoupil.Druhá jízda byla plná zvratů, když Sukup výborně odstartoval, ale hned v prvním kole upadl a vyhodil si rameno, musel odjet do depa, kde si jej zpět nahodil a vrátil se zpět na trať, ovšem kvůli porušení pravidel uviděl černou vlajku a závod pro něj skončil. V tu dobu ale již nepokračoval jeho hlavní rival v boji o titul Jaulin, kterému stačilo dojet někde na 16.-17. příčce, bohužel pro Jaulina Petrovicema jeho smůla v MMČR neskončila. Nejdříve mu upadlo sedlo a poté se kvůli tomuto problému (dostala se voda do elektřiny) zastavila motorka a naděje na titul byla pryč…
Titul tedy díky první vranovské rozjížďce vybojoval v šíleném závěru sezony Marek Sukup, o čtyři body druhý byl Francouz Jaulin a třetí Maďar Szvoboda.

Teď ale přejděme k velice pozitivní věci v této třídě – výkony našich juniorů. V minulých letech se nestávalo příliš často, že by někdo z našich juniorů atakoval top5, natož bednu či bojoval o vítězství, v letošní sezoně tohle pravidlo pořádně narušili Václav Kovář s Martinem Krčem, Kovář dokonce dokázal dvě jízdy vyhrát a celkově byl v rozjížďkách pětkrát na pódiu. Krč při své premiérové sezoně na 250ccm rovněž zazářil a byl na pódiu čtyřikrát, oba tito jezdci mnohokrát zastínili své starší a zkušenější kolegy a pořádně proháněli i celkově nejlepší trojku seriálu, vyvrcholením úžasné sezony byly jejich souboje o vítězství na posledním závodě ve Vranově. Kovářovi patřilo i přes vynechání jednoho závodu (kvůli zranění  - v Petrovicích) celkové čtvrté místo v seriálu jen dva body za bronzovým Szvobodou. Krčovi chyběly dokonce tři rozjížďky (dvě kvůli zranění a jedna kvůli nemoci), i přesto si připsal taktéž solidní sedmou příčku, jen tři body za šestým Šimkem.

Tohle je určitě příslib a budoucnost českého motokrosu, protože minimálně Marek Sukup po třech velice úspěšných sezónách (2012 a 2014 titul, 2013 – 2. místo o 1b.) příští rok přechází do třídy MX1 (pojede na Kawasaki) a tak by oba věkem stále junioři mohli bojovat nejen o celkovou bednu v hodnocení seriálu, ale při troše štěstí třeba i o titul!

Pochvalu si zaslouží také celkově pátý Martin Finěk, který jako jediný z užší špičky kvalitně bodoval ve všech rozjížďkách. Naopak malinko za očekáváním po skvělé loňské sezoně zůstal až devátý Ruda Weschta.Teď již ale pojďme na třídu MX1, kde se před sezonou očekával tvrdý boj o titul mezi týmovými parťáky Martinem Michkem a Florentem Richierem, jako černý kůň byl před sezónou často označován Petr Smitka (nově na KTM), který se ale nezúčastnil všech závodů.
Sezonu začali nejlépe dle očekávání právě Richier s Michkem, na druhém závodě jim ale zdatně sekundovali Smitka se Smolou, ovšem na třetím závodě v Dlouhé Loučce si opět Michek s Richierem jeli vlastní závody, kdy první jízdu vyhrál Michek a druhou Richier.
Pak přišel Jinín – trať plná skoků a s proskakováky, i když na této trati je Michek téměř jako doma, musel se před Richierem v obou rozjížďkách sklonit (i přes překvapivě špatné starty Richiera), ve druhé rozjížďce se navíc Francouz dostal do čela takovým stylem, že se zastavil dech snad všem motokrosovým fanouškům, na proskakováky před Jinínskou lavicí najížděl asi 15m za Michkem, na proskakovácích se však dostal na jeho úroveň a na známé Jinínské lavici Michka doslova předscruboval, to byl nádherný moment!
Na následující závod v Petrovicích však Francouzi asi nebudou vzpomínat v dobrém, nejen že se zde zranil Jaulin, nedařilo se zde ani Richierovi. V první jízdě špatně odstartoval a v jednokolejce se dokázal probít jen na třetí místo v cíli (za Michkem a Bartošem). Ve druhé rozjížďce mu pak ze třetí pozice vypověděla službu motorka a bylo vymalováno, před posledním závodem ve Vranově Richier na Michka ztrácel poměrně dost bodů, přesto je to motokros a stát se mohlo cokoliv.
A také stalo, Richier ošklivě upadl na ADACu a zranil se, tudíž do Vranova vůbec nepřijel a titul tak jasně získal Michek (o 41b.) před Richierem, třetí v celkovém hodnocení šampionátu díky pravidelnému sbírání bodů a nepravidelné účasti Smitky dokončil Franta Smola.
Čtvrtý byl zkušený Jirka Čepelák, pátý Jaromír Romančík, šestý Petr Bartoš (hlavně kvůli nedojeté rozjížďce) a sedmý Petr Smitka (nestartoval na dvou závodech, přesto dokázal poslední závod ve Vranově vyhrát). Sezonu okořenili jedním startem také Boris Maillard, Filip Neugebauer či Pascal Rauchenecker. Pozitivní bylo také to, že se během sezony na závodní tratě vrátil věčný smolař Martin Kohút, toho smůla bohužel neopustila a na posledním závodě ošklivě upadl, po jeho pádu byla rozjížďka okamžitě zrušena a Martin skončil v nemocnici, naštěstí „jen“ s otřesem mozku.Letošní sezonu MMČR ovlivnila také spousta zranění, kdy ke konci sezony již nezávodili Votroubek, Brabec a další stálice českého motokrosu.

Sezónu ukončilo, jak jsem již v úvodu zmínil, MMČR družstev v Lokti nad Ohří. To se bohužel termínově krylo s německým mistrákem, ve kterém bojovali o celkovou bednu Boris Maillard i Filip Neugebauer, takže se vloni druhý a v historii již několikrát vítězný Osička MX Team letošního MMČR nezúčastnil (možná k termínové kolizi přispělo více než jen náhoda, ale to již zabíhám do spekulací). Družstvo Buksa Ados KTM Teamu přišlo o Richiera, který ještě stále nejezdí, přesto se dle svých slov cítí mnohem lépe, mezi zraněnými byli také Bence Szvoboda či Martin Kohút, a tak nakonec tým startoval ve složení Sulivan Jaulin, Martin Michek a na pomoc si přizvali dánského střelce Stefana Kjera Olsena. Tohle družstvo také bez větších obtíží vyhrálo, jako druhý dokončil tým s názvem Orion RS Petrol – SZA Stav Racing Team, kde byl hlavním tahounem skvěle jedoucí Petr Bartoš, dále František Smola a junior Martin Krč. Třetí dokončil o pouhé dva body také složený tým MAX2 – KRTZ ve složení Petr Michalec, Marek Sukup a Jaromír Romančík. Bohužel i na MMČR družstev byla oproti letům minulým poněkud slabší účast pouhých 13 družstev. Jednak tomu přispělo křížení s německým mistrákem, hlavně a především ale také to, že Loket je pro většinu účastníků na druhé straně republiky a navíc, když se závody jely v neděli, návrat domů by byl třeba pro jezdce z Moravy velice pozdě, je to škoda, ale buďme rádi za to, co máme.A co nás čeká v roce 2015? To je zatím těžké říci, kalendáře ještě neznáme, změny a pravidla pro rok 2015 také ne, takže se zatím můžeme pouze pobavit o tom, kdo by se mohl zapojit do boje o mistrovské tituly.

Ve třídě MX2 to již určitě nebude letošní mistr – Marek Sukup (jak již bylo výše zmíněno) odchází do třídy MX1. Dále je důležité, jestli ve třídě MX2 ještě setrvají Sulivan Jaulin a Bence Szvoboda, startující na ADACu již na velkých motorkách. Ovšem i kdyby zůstali, budou mít velice silnou konkurenci v podobě našich juniorů Kováře a Krče, kteří v letošním roce mnohokrát silně dotírali a pokud dokáží stabilizovat své výkony, budou na konci sezony bojovat minimálně o stupně vítězů. Ovšem ani tady není nic jisté, protože v případě, že by se závody křížily, Václav Kovář dá přednost ADAC (startuje za rakouský tým Cofain) a kdo ví, jak tuto případnou situaci bude řešit Martin Krč. Jedno je ale jisté, oba ví, co chtějí a kde mají své priority, protože ani jeden z nich se již v příští sezoně nezúčastní českého juniorského mistráku, protože se chtějí prosadit mezi dospělými!
Vyrovnané výkony letos vynesly Martina Fiňka až na celkovou pátou příčku, pokud se v příštím roce dokáže vyvarovat menších chyb, které ho mnohdy stály ještě lepší umístění, může se zapojit do bojů o bednu. Obrovským překvapením byl letos určitě Polák Tomasz Wysocki, který neskutečným způsobem zrychlil (což dokazuje i vyhraná druhá jízda v Petrovicích) a jestli se bude pravidelně účastnit, určitě jej musíme zařadit do bojů o příčky nejvyšší.Letos se sezona příliš nevyvedla Rudovi Weschtovi, těžko říci, jestli to bylo zvykáním si na nový stroj, na některých závodech jel ale také pekelně rychle, takže jej nesmíme podcenit.
Posledním, kdo by se mohl zapojit do bojů o bednu ve třídě MX2 je po zranění se vracející Honza Vondrášek, otázkou však je, jak se dokáže vrátit, na konci roku se skvěle rozjel také Tomáš Šimko, ovšem u něj si také nejsem jistý, zda-li příští rok ještě pojede na 250ccm, třeba nás ale překvapí ještě některý z týmů najmutím nějakého ze zahraničních jezdců atd., takže si budeme muset ještě chvíli počkat.

Ve třídě MX1 si přeji jen jednu věc a to sice aby se nám zde opět představil Florent Richier.
A důvod? Ten je jednoznačný…je to právě Richier, na kterého velké množství fanoušků jezdí, je to typ jezdce, který dělá z MX velkou show, a byl jsem svědkem, kdy na téměř domácí trati Martina Michka v Jiníně fandilo Richierovi minimálně stejné množství fanoušků! Martin Michek byl letos jediným jezdcem, který se rychlostně na českých tratích mohl Richierovi rovnat, a tak se dá očekávat, že pokud pojede Richier, budou to opět úžasné souboje o vítězství.
Myslím, že se za aktuálních podmínek bohužel nedá očekávat návrat Osička MX Teamu na české tratě, možná jen na vybraných závodech, ovšem vždycky to je okořenění závodu a pokud se tak stane, určitě budou jezdci tohoto týmu bojovat o vítězství.Petr Smitka i v příští sezoně má jako prioritu ADAC, takže uvidíme, zda-li vůbec a na kolika závodech bude startovat, i přesto letos prokázal, že mu KTM velice sedí a při blátivém počasí je Petr téměř neporazitelný. Kvalitními a vyrovnanými výkony se letos prezentoval také celkově třetí František Smola, ten na některých tratích prokázal také rychlost potřebnou pro boj o vítězství, chybělo mu však kousek štěstí. Tradičními harcovníky českého mistráku pak jsou Jirka Čepelák, Petr Bartoš, Michal Kadleček, Petr Michalec, Michal Votroubek či Martin Žerava, ty rozhodně z bojů o přední pozice nemůžeme odepisovat. Nesmíme zapomenout ani na Jaromíra Romančíka! Ten jakoby po návratu z Kanady dostal jiskru a v letošní sezoně se opět posunul o kus výše a to nejen v celkovém pořadí MMČR (5.), ale také ve svých výkonech. Na konci sezony často bojoval  o stupně vítězů a my se můžeme jen těšit na to, jak se mu povede příští rok. Dalším jezdcem, který by mohl překvapit je určitě Marek Sukup, který se vrací na Kawasaki. Marek startoval vlastně krom velkého českého mistráku na velké motorce všude (i na ADAC), takže to pro něj nebude úplně novinka.
Posledním kandidátem na celkovou top5 příští sezony je v mých očích (pokud bude zdravotně fit) Martin Kohút, ten se vrátil po dlouhé pauze a hned patřil mezi ty úplně nejrychlejší a troufnu si tvrdit, že právě on by mohl být černým koněm seriálu. Uvidíme, zda-li některý z týmů neangažuje někoho ze zahraničních jezdců, či případně nepřekvapí přestupem do vyšší třídy například Jaulin nebo Szvoboda.

Pokud již víte, že některý z jezdců přestupuje do jiného týmu, případně přechází do jiné třídy, pojede tady nějaká zahraniční hvězda nebo máte například návrhy/nápady jak změnit MMČR, určitě se o ně podělte v komentářích, budu se na ně těšit..

.

Děkuji za poornost ....     Martin Plesník

« zpět na přehled

Komentáře

01.11.2014 13:12 MIKE
test
31.10.2014 21:36 Martin Plesník
Komentáře už nám jedou, sláva! Takže první velkou novinku jsem se dozvěděl před dvěmi dny - Franta Smola odchází z týmu Orion RS Petrol do BV Racing a pojede na místo dosavadní KTM opět na Suzuki ;)
27.10.2014 21:01 MXrider
slyšel jsem že Martin Finěk pojede příští rok třídu MX1 ale nejsem si 100% jistej. jinak super článek Martine :-)

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.
Pro odeslání formuláře klikněte na tlačítko ODESLAT.
Registrace
 Dobrý den a vítáme vás na MXkings.com ! Vaší registrace si velice vážíme a proto každý měsíc vylosujeme jednoho zaregistrovaného účastníka který obdrží poukaz v hodnotě 1000 kč který bude platný ve všech MX E-shopech které naleznete na naších stránkách !! Jméno výherce bude každý měsíc zveřejněno !  Děkuji a GOOD LUCK !!Reklamní partneři

Inzerce