Omluva / Up Date 9.11.2014

 Napadení spemovým robotem

více

Cooper Webb drtí 450 f v zemi zapadajícího slunce.....

 aneb Webb 1-1 na Japonském mistráku.

více

14 dní v kostce

 Branky 1/2, Vítonice, Přerov Trénink...Foto + slova by M.Plesník

více

Davie Millsaps Go Pro Monster Cup

 Dost dobré....

více

Tim Gajser má nového týmového kolegu

 aneb Jorge Zaragoza bude závodit ve třídě MX2 2015 na Hondě....

více

archív


Aktuality

MS juniorů - jet či nejet, to je oč tu běží!

 

 Čaute všichni, dneska si řekneme něco o blížícím se MS juniorů v Belgii (9.-10.8. 2014). Před pár dny se u nás na webu objevil seznam přihlášených, tudíž vlastně nominace států a na tu můj článek navazuje. Spousta lidí se dotazuje, jak to vlastně chodí s výběrem v daných týmech?


Tak jako příklad asi zvolím naši zem - nominaci České republiky, tam funguje systém, že první 4 průběžně v MMČR juniorů (samozřejmě v odpovídající věkové hranici pro třídy na MS) + 5. na základě dohody VV (kdyby byl nějaký jezdec ze špičky během sezony zraněný a neměl dost bodů apod.).
To v odpovídající věkové hranici je dost důležitý fakt, protože např. v době uzávěrky nominací (5.7. 2014 po skončení čtvrtého juniorského mistráku v Krásné Lípě) se stalo, že v seriálu MMČR-J ve třídě do 85ccm byli na druhém a třetím místě mezi Čechy Martin Vondrášek a Roman Maliha, ovšem letos jim je 15, tudíž startovat nemohou a tak jejich místa padají na další dva jezdce, kteří věk na MS-J mají.

.

.

V ostatních zemích to funguje různě, v Belgii se například loni vybíralo podle výsledků v EMX a nezajímal je "nějaký" národní mistrák, Holanďané vybírají spíše podle výkonů a to jak doma, tak v Evropě, v USA jsou jezdci nejprve vybráni a obvoláni, zda-li mají zájem vůbec svou zem reprezentovat, poté si ale musí velkou část peněz na MS shánět již sami, v USA ale funguje systém, kdy se přes nejrůznější stránky lidé spojí a přispívají klukům na cestu, např. Garrett Marchbanks, jeden z dle mého top3 favoritů na titul ve třídě do 85ccm to vyřešil tak, že prodával trička, náramky apod. se svým jménem a tak získával prostředky na cestu do Belgie, aktuálně mu navíc svými podepsanými dresy pomohla i taková jména, jako jsou Ken Roczen či Chad Reed, kteří je nabídli do aukce na ebay, aby tento mladý klučina mohl vůbec startovat, téměř stejně to funguje například také v Austrálii. Ale to je trošku jiný svět, v ČR by se asi nenašly legendy, které by takto mladé kluky podpořily, případně určitě by se neskládali soupeři a jejich rodiče na to, aby jejich hlavní rival mohl jet na MS, to ale v USA funguje. A jak to je s financemi a podporou v naší zemi? Asi takhle:

Příspěvek jezdcům bude dle pořadí MMČR:

1. místo nominovaných jezdců 10000 Kč + 3x dres + 2x triko
2. místo nominovaných jezdců 5000 Kč + 3x dres + 2x triko
3.-5. místo nominovaných jezdců  3x dres + 2x triko


Dobře, takže tady se na chvíli zastavíme. Vidíte ty příspěvky? A víte, kde se jede, že jo? V Belgii…hmm…10 000 Kč je sotva na cestu tam, nebo se snad mýlím? Tohle má být nějaká podpora???!!! Takže kluci, kteří dřou a sní o tomhle dni, aby mohli reprezentovat svou zem a umístí se dejme tomu v MMČR-J mezi Čechy „až“ jako třetí nominovaní, tak vlastně nedostanou NIC? Vždyť jedou reprezentovat nás, naši zem, náš národ a dělají tak reklamu českému motokrosu!
Řekněte mi, co může být pro mladého kluka a vlastně celou jeho rodinu víc, než účast na MS Juniorů? Veškeré finanční příspěvky během celé sezony u takhle mladých kluků stejně hradí rodiče, stejně tak jako peníze na jejich přípravu a všechno ostatní, rodiny se musí podřídit a obětovat svůj volný čas tomuto velmi (jak časově, tak finančně) náročnému sportu, a když už se kluci nominují tak nemohou jet? Nemohou si splnit svůj sen???!!! Protože pro rodiče jsou to vlastně nečekané výdaje navíc, se kterými nepočítali. A uvědomte si jednu věc, v loňském roce byli naši kluci vicemistry světa v týmech a porazili je jen Američané…čtete dobře, USA jezdci, kteří vloni (až na třídu do 125ccm) přivezli to nejlepší z juniorského MX, co mají!!! Byli tam několikanásobní vítězové Loretty, jezdci Pro Circuit Kawasaki, továrních KTM, Suzuki, Yamahy, prostě to top, ostatně v minulosti byli na MS juniorů v dresu USA jména jako Tomac, Osborne, Wharton, Bell, Savatgy, Forkner…a naši kluci s nimi bojovali do poslední chvíle o titul, teď nevím, jestli je tohle více k smíchu nebo k pláči, protože ona i podpora 10 000 Kč pro prvního nominovaného je vlastně nic. Už teďka vím, že pár nominovaných jezdců, i když je to vlastně jejich celoživotní sen, nemůže kvůli financím na MS juniorů startovat…Proč se u nás podporují (snad mi kluci prominou) jezdci, kteří mají svůj vrchol kariéry de facto za sebou a už nikdy z nich nebudou závodníci světového formátu až přehnanými částkami? A když už se teda těmi velkými částkami podporují dospělí, tak proč se odmítla podpora Martinu Žeravovi na MS veteránů, který vlastně pro ČR za ty roky udělal více než dost? Ostatně on ten Martinův titul s SMF licencí asi taky není úplně nejlepší reklamou pro AČR, že?
Ale to jsem asi odbočil, i když ne tak úplně, protože již teď jsem dostal informace od pár juniorských jezdců a jejich rodičů, že za stávajících podmínek odmítají jezdit s licencí AČR a dělat tak jméno českému motokrosu, když z toho vlastně nic nemají a přemýšlejí o přestupu ke slovenské federaci…no nevím jestli je tohle ta správná reklama pro český motokros a především AČR.

Žerava

.

A proč se nepodporují mladí kluci na EMX? Vždyť jsou ve správných letech (navíc dospělí jezdci jezdí většinou u svých týmů, kde jsou placeni), to je ta budoucnost a ta správná doba, kdy se rozhoduje, jestli z nich budou jezdci evropských/světových kvalit nebo „jen“ jezdci pro český mistrák, ono vlastně už i v těch 18-20 letech už je docela pozdě na podporu, proč to tedy nevrazit raději do kluků, kterým je 13-15 let, aby měli na to pořádně trénovat a dostat se ven? Například Dušan Drdaj zajel v Teutschenthalu vynikající 8. místo, všimli si ho i fotografové z mxgp.com (a to už je velký úspěch!!!), nebodoval navíc letos poprvé, ovšem nemůže se zúčastnit celého seriálu EMX a důvod? Peníze!!! Tady chybí podpora, tady se mají dávat peníze a ne na EMX Open, kde pravidelně celý seriál jelo snad jen 4-6 jezdců, navíc s finanční podporou svých týmů…v EMX125 bývá klidně 80 jezdců na závod a jen kvalifikovat se do závodu je úspěch…

Já bych ale měl jedno řešení, které by bylo výhodné na MS juniorů pro všechny. Udělat to v ČR tak, jak to dělají například v Holandsku či USA. Proč musíme zaplnit všech 5 pozic v každé třídě?
Řeknu Vám jednu věc, když se pořádně podívám do nominace naší země, tak jsem si téměř jistý (snad se kluci neurazí), že v každé ze tříd se můžou do závodů kvalifikovat maximálně 3 jezdci…takže proč tedy neposlat do Belgie „jen“ tři jezdce z každé třídy, ušetřit náklady za 6 jezdců, kteří jsou tam „navíc“ a ty skutečně nejlepší pořádně podpořit a zaplatit jim vše? Vím, že Holandsko je motokrosová velmoc, ovšem dostalo se tam kde je hlavně díky přístupu KNMV, která před sezonou vybere 2-3 jezdce z každé třídy, které podporuje po celý rok na všech závodech v zahraničí i doma, navíc organizuje i 14-ti denní soustředění ve Španělsku apod. Říkáte si, na to u nás nejsou peníze, ČR ale díky úspěchu na loňském MS juniorů dostalo příspěvek, kde tedy ty peníze jsou?

Kluci by měli s hrdostí jet reprezentovat naši zem a být pyšní na to, že se do výběru vůbec dostali, ale co říkáte po přečtení tohoto článku, jeli byste s hrdostí reprezentovat? ;)

.

Děkuji za pozornost   Martin Plesník

« zpět na přehled

Komentáře

01.11.2014 11:45 beach health insurance – zGDHTiI9pkj | email | web
Thank God! Someone with brains speaks!
01.11.2014 09:36 health insurance coverage – fPK1v6JH7O | email | web
Cheers pal. I do appreciate the writing.
01.11.2014 04:40 online pharmacy accutane – C9vzolI8ub6 | email | web
THX that's a great answer!
01.11.2014 01:48 cheap insurance – spESZjvu | email | web
This info is the cat's pajamas!
01.11.2014 00:00 erectile – uassrM0R | email | web
This is just the perfect answer for all forum members
31.10.2014 23:14 insurance unicare – szoNmCS5P2 | email | web
What a neat article. I had no inkling.
31.10.2014 20:56 save on car insurance – pnchPyFU9a4 | email | web
I came, I read this article, I conquered.
31.10.2014 18:39 benefit insurance life whole – ztO8FqMeS | email | web
Pleasing to find someone who can think like that
19.07.2014 13:43 Petr
Taky jsem to nemyslel ve zlém proti nim ale proste ti už to mají za sebou aby se někam dostali. Bartoš jezdi nějaké podřadné EMX kde není konkurence ani jak u nás na mistráku. Čépa ten už je taky tak na tady to ježdění po mistrákách kde mu to ještě jde a nějakej ten ADAC kde toho moc už neukaže. Je potřeba podporovat mládež která má na to aby to někam dotáhla a trochu Českou Republiku zviditelnila a dostali nás v tomto sportu dál, ale to je asi škoda mluvit protože se tady stejnak nic nezmění :-) dají 10 000Kč 3 drese a 2 trička :-D a myslí si kolik nepřispěli :-D. Jen tak dál a za chvílu se tady u nás jezdit nebude vůbec.....i na republice když člověk dojede mezi prvníma tak ceny otřesný peníze směšný...sice to lidi dělaj pro zábavu ale když už se dostanou na tu republiku tak by to mohlo být líp ohodnocený....
19.07.2014 11:30 muhehe
začnu uplně na začatku, položme se na otazku, kolik investovala čr do vysilani ms ve fotbale, když jsme tam neměli ani špunt z kopačky, natožpak reprezentační team ? proč se cpou obrovské penize do sportu ve kterem jsme uplne nuly proti světu. museli by sme se tady začit bavit o politice a o zkorumpovanejch českejch nenažranejch lidech co sajou prachy ze sportu pro vlastní prospěch do vlastni kapsy. kde f telce slyšime o motokrosu ? žerava vyhrat ms veterenu ? kdo to je ? co děla za sport ? on jel za ČR ? on se jede ms junioru v MX ? co to je MX, ale že si franta nejezchleba f nedělu zlomil haksnu při fotbale fc okříšky proti fc buňkov třeba .-) to davaj v televizi v hlavnich zpravach. to by na jednoduchou odpověd mělo stačit. naš mx je tak rozhadanej že to ani nema cenu komentovat. lidi se v 99 % hadaj vo prachy. co se tyka sponzorství jde ve většině prípadech o prani peněz, takže z toho co jezdcum opravdu zustane ze sponzorskeho daru je akorat tak nervovej tik z možneho pruseru, až se na to dojde. no trochu odbočím od MX a připomenu problemy z okruhem v Brně a pořadaní MS v silničních motorkach. Nebudu o tom tady psat protože bych se bud vzteky vyvratil anebo z nervu poblyl. možna je ale taky chyba v manažerech nebo lidech co se o ty jezdce staraji. zda oslovují ty spravne sponzory, ale to nemužu posuzovat, protože se v tom neorientuju. jen vim že tady je tolik bohatejch firem a lidí že by jsme se divili co ti lidi delaji a jak je možne že maji tolik prachu. stejne jako je toyota v usa na sx, dokažu si klidně představit logo škoda auto na dresech a motorkach našich junioru, dokažu si představit kofolu, čez, eon, ppl, babiš oil a další jako sponzory :-) při jejich příjmech i kdyby věnovali deset mega pro naší výpravu a hlavně potom propagaci jak jezdcu tak sponzoru v mediich by to jejich firmy ani nepoznali že se dali prachy na dobrou vec, jenže bohužel to je MX tak smula, to nikoho nezajima. nebo zajima vlastně, NAS ale my jsme ti co ničí přírodu, je třeba nas vyhladit.
19.07.2014 11:19 Jirka
Nic proti Barťákovi, je to pilot a hodně toho dokázal, ale EMX OPEN je prostě fraška, náš mistrák je nabitější a to jsme malá zemička. Je sice pěkný, že máme vicemistra Evropy, ale kdo ví, jak to je, tomu musí dojít, že peníze, co dostal od AČR, by byly užitečnější jinde.... Já už sice mám aktivní jezdecký léta za sebou, ale MX mi není u prdele a tím víc mě serou poměry v ČR!
19.07.2014 10:48 Petr
Jel bych tak doprdele tady za ty zmrdy....jak říkáš podporují se tady starý dědci jako Bartoš, Čepelák atd atd a na mladý kluky se vůbec nemyslí....starouši už se dostanou tak doprdele a ne někam na svět a i kdyby se tam dostali tak se ani nekvalifikují tak na co cpou peníze do nich? Pro mladý tady nikdo nic neudělá a nic jim nedá jestli si myslí že 10tisíc je nějaká částka a 3x dres a 2x triko tak jsou docela směšní :-D. Nebej takovýho Jirky Jankovskýho kterej ty mladý kluky tady aspoň protlačuje a bylo o nich trochu slyšet tak to tady půjde úplně doprdele....už by ty starý kokoty v tem vedení co si hrabou jen pro sebe a náš sport jim je někde tak by je měli povyhazovat a dat tam někoho kdo pro tento sport něco udělá a ví co je potřeba aby se to tu zase rozjelo jak za starých časů......!!!!!!!!!!!!!!!!! kokotům ve vedení ZDAR

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.
Pro odeslání formuláře klikněte na tlačítko ODESLAT.
Registrace
 Dobrý den a vítáme vás na MXkings.com ! Vaší registrace si velice vážíme a proto každý měsíc vylosujeme jednoho zaregistrovaného účastníka který obdrží poukaz v hodnotě 1000 kč který bude platný ve všech MX E-shopech které naleznete na naších stránkách !! Jméno výherce bude každý měsíc zveřejněno !  Děkuji a GOOD LUCK !!Reklamní partneři

Inzerce