Oficiální tiskova Loket

Oficiální tiskova Loket

 

více

Loket By Martin Plesník

Loket By Martin Plesník

 ..atmosféra MXGP v Lokti

více

Interview - Jago Geerts

Interview - Jago Geerts

 tichý ale rychlý....

více

Rozhovor s Petrem Polákem

Rozhovor s Petrem Polákem

aneb potřetí v MX2 !

více

12 min v bahně

12 min v bahně

 aneb SX Seatlle

více

archív


Aktuality

Pohled na MXGP v Lokti očima Martina Plesníka

 

 MXGP v Lokti 2018 z mého pohledu...

 

O Lokti toho bylo napsáno poměrně dost, výsledky samozřejmě všichni známe, víme co se stalo, vezmu to tedy tak trochu jinak.

.

Herlingsova lehkost, kterou se prezentoval během celého závodního víkendu

Prvním highlistem asi bude výkon Jeffreyho Herlingse...za tu dobu, co do Lokte jezdím a předtím i za dob sledování v TV, si nepamatuji, že by někdo dokázal na této trati takovým způsobem v královské třídě dominovat. Opravdu jsem to nezažil a absolutně to nechápu, on si prostě všechny namazal na chleba! Vloni, předloni, rok předtím...pokaždé byly v Lokti za celou sezónu téměř nejmenší rozdíly mezi prvním a druhým místem a to jak v MXGP, tak v MX2. Naposledy takto v Lokti dokázal dominovat právě Herlings v roce 2013, kdy první jízdu třídy MX2 vyhrál o 37s před druhým Lupinem. Pokud je ale Jeffrey schopen vyhrát s větším náskokem i než dominantní jezdci v 65 či 85ccm...případně ve tříkilech, tak nechápu, smekám, tleskám. Na mně zapůsobil opravdu hodně, obzvláště to, co vymyslel v pravé zatáčce za cílem, scrubovat z tobogánu?! To bylo šílené!

 

Skvělý výkon podal i TC#222, absolutně mu není co vytknout, stejně jako Herlings stále není 100% fit a ze zbytku pole je jednoznačně nejrychlejší...výborně se dokázal vrátit Tim Gajser, podium bylo i díky skvělé divácké kulise a atmosféře jeho příznivců více než zasloužené. Jsem hodně rád i za to, že se opět ukázal Jeremy van Horebeek, kterému Yamaha neprodloužila smlouvu na příští sezónu, takže se bude muset ukázat, celkové páté místo je dobrý základ. Ve stejné pozici je i Max Anstie, ten ale po nepovedených startech (pouze ten v kvali.rozjížďce, kde bral holeshot), moc nepředvedl (celkové 10. místo). Největším zklamáním pro mě ve třídě MXGP ale byl výkon Juliena Liebera, kterému to v Lokti v minulosti vždycky šlo, pouhé dva světové body jsou opravdu málo pro továrního jezdce Kawasaki...k českým jezdcům se vrátíme v samostatné reportáži. Bez bodů bohužel skončil také Polák Tomek Wysocki.

.

 Jorge Prado oslavující zisk červené tabulky pro lídra šampionátu třídy MX2

Třída MX2 byla svědkem asi vůbec nejzajímavějších soubojů celého víkendu o vítězství. Už kvalifikační rozjížďka, před kterou začalo silně pršet naznačila, že budeme svědky zajímavých soubojů. A rozhodně to nebylo jen o dvou jezdcích, kteří bojují o titul! V první jízdě byl mezi prvními pěti jezdci rozdíl jen cca 6,5s! Byla to řežba jako řemen, skvěle odpálil Covington, následován Pradem...více zezadu začínal lídr šampionátu Jonass, ten ale neskutečným způsobem tlačil a posouval se dopředu, stejně tak jeho před sebou tlačil Hunter Lawrence! V jeden okamžik byli všichni jezdci snad jen ve čtyřech vteřinkách! Ostatně, nejrychlejší kola závodu první pětky se pohybují v rozmezí 0,3s!!! Cílem nakonec po fantastickém výkonu proletěl jako první Calvin Vlaanderen, druhý Thomas Covington, třetí Jorge Prado, čtvrtý po neúspěšném ataku do posledních metrů Jonass a pátý Lawrence. Velmi dobře si počínal Slovák Richard Šikyňa, který dojel čtrnáctý. Druhá jízda byla opět extrémně napínavá až do posledních metrů. Skvěle odpálil Prado, za ním se seřadili Covington a další střelci. Prado si vypracoval náskok zhruba pěti vteřin, který ale Covington postupně likvidoval a dvě kola před cílem ztrácel na mladého Španěla méně než vteřinu!!! Covington se sice snažil, seč mu síly stačily, přesto cílem prolétl jako první Prado, pro kterého to znamenalo posun do čela šampionátu, druhý dojel opět lehce zklamaný Covington (poněkolikáté mu těsně uteklo vítězství v hodnocení GP, chyběl mu jediný bod), jako třetí prolétl cílem po obrovském souboji s Jonassem nakonec Vlaanderen, pro něj druhé místo se stejnými body jako Prado bylo obrovským důvodem k úsměvu. Jonasse nakonec po několika chybách dokázal udolat i čtvrtý Olsen, blýskl se Šikyňa, po kvalitním startu fantastická jízda a 11. místo, které mu patřilo i v celkovém hodnocení GP!!! Velmi kvalitně se prezentoval další účastník MMČR, Rakušan Edelbacher, který skončil celkově 15.

 

Teď ke zbývajícím třídám - závodům EMX!

.

Vítěz třídy 65cc Ital Rispoli

Začneme od těch nejmenších - třídy do 65ccm. Zde se velmi dobře vytáhla italská škola motokrosu, i když to tak po prvních jízdách úplně nevypadalo. Od sobotního rána jel skvěle holandský závodník Damian Knuiman, který také první jízdu ovládl, za ním dojel Slovinec Jaka Peklaj (spolupracující s rodinou Gajserů), třetí Dán Jakob Madsen (nejrychlejší v kvaldě), čtvrtý Holanďan Bradley Mesters a pátý Ital Brando Rispoli. Skvěle se prezentovala také jediná dívka ve startovní listině finále - Holanďanka Lotte van Drunen, která dojela devátá! Druhá jízda byla po nočním lijáku pro malé motorky poměrně těžká, výsledky byly hodně odlišné od sobotní první jízdy, v náročných podmínkách dominovali Italové - vyhrál Rispoli, druhý dojel smolař první jízdy Gaspari. Pro Rispoliho byl průjezd cílem velmi speciální, protože již v ten moment věděl, že se právě stal mistrem Evropy! Jeho reakce a radost byla více než výmluvná. Situace v této třídě byla extrémně vyrovnaná, vítězný Rispoli získal 41bodů, druhý i třetí měli o pouhý bod méně! V součtu druhý skončil dán Madsen (2x 3.), celkově třetí vítěz první jízdy Knuiman, který musel po špatném startu a pádu dotahovat hodně zezadu. Čtvrtý skončil Gaspari a pátý Mesters. V této třídě jsme měli hodně důvodů k radosti i my, ale o tom až v samostatném reportu českých jezdců. Smůlu měl jeden z favoritů Peklaj, ten několikrát upadl a závod dokončil až jako předposlední.

.

 Stříbrný Holanďan de Wolf oslavil vítězstrví ve druhé jzdě třídy do 85cc pěknou plackou

.

Ve třídě do 85ccm se favorité hledali opět mezi holandskými piloty a jezdci naší zóny. Jak se později ukázalo, bylo to správně. První jízda třídy do 85ccm byla asi nejvyrovnanější bitvou o vítězství za celý víkend, kdy se první 4 piloti několikrát předjeli a bojovali kolo na kolo. Cílem ale nakonec jako první projel Jihoafričan McLellan, který zbytku pole nakonec ucuknul. Druhý skončil syn desetinásobného mistra světa Stefana Evertse Liam, třetí Španěl Raul Sanchez Garcia a čtvrtý Němec Constantin Piller. Největší dva favorité - Nizozemci Kay de Wolf a Kay Karssemakers nedokončili dle svých představ. Karssemakers bral téměř holeshot, ještě během prvních pár zatáček šel do čela a vybudoval si mírný náskok, ten ale záhy po pádu ztratil a začínal z hloubi pole, nakonec dojel jako pátý, na Pillera mu chybělo jen pár vteřin. Ještě hůře na tom byl de Wolf, ten upadl na startovací rovince a začínal jako absolutně poslední. Jenže to, co předvedl záhy, to nemělo obdoby! De Wolf po trati neskutečně letěl, hádejte na jakém místě projel cílem? Ano, šestý!!! Šestý po obrovské ztrátě na začátku. Skvělý výkon a dobrý základ do druhé jízdy. Ta se musela obejít bez Němce Pillera, který byl po nepovolené výměně kvůli závadě na motocyklu po zaváděcím kole diskvalifikován. A je to tady! Bylo vidět, jak moc chce de Wolf zvítězit. Všem zónovým závodům i holandskému mistráku v podstatě celé poslední dvě sezóny kraluje, ale na velkých závodech se nesetkal se štěstím, většinou se atmosféry velkého závodu zalekl a nezajel nic. Tentokrát byl opak pravdou, šel hned v úvodu závodu do čela a nikomu nedal šanci! Vyhrál o 8s. Skvěle ale jel opět i Jihoafričan McLellan, který se ze zadních pozic po startu prokousal až na druhou příčku v cíli a bylo tedy jasné, že je novým mistrem. Třetí dojel po velkém sebezapření Karssemakers, když si po sobotním pádu obnovil zranění kotníku a nohu ani nemohl vytáhnout z boty, nakonec bojoval ze všech sil, ovšem na lepší než čtvrté místo v součtu obou jízd to bohužel nestačilo. Čtvrtý projel cílem Everts, tím pádem rozsekl pořadí na stupních vítězů, protože se stejným bodovým součtem skončil druhý de Wolf, kterému se po této novině objevily v očích slzy štěstí. Ještě více emocí projevoval při závěrečném ceremoniálu.

.

Mike Kras na cestě za vítězstvím ve druhé jízdě třídy EMX 300

Závody třídy EMX300 byly pro českého fanouška asi vůbec nejzajímavější z toho důvodu, že o přední příčky bojovali naši jezdci. Na startu se objevilo hned pět českých jezdců. První jízdu ale opanoval při premiérovém startu ve třístovkách Němec Dennis Ullrich, ten skvěle odstartoval, za jeho zády pak bojoval Kras, který se na něj dotáhl a divákům předvedli fantastický souboj. Kras se dostal do čela, ale pouze na jedno kolo, poté šel zpět do vedení Ullrich...a je to tady zase, Kras útočí! A takhle se bojovalo více než tři, čtyři kola. Nakonec ale Ullrich zvítězil poněkud suverénně před Krasem a Belgičanem Willemsem. Druhá jízda v neděli ráno byla po vydatném lijáku a za občasného mrholení opravdovým očistcem a výzvou. Skvěle odpálil Nizozemec Mike Kras, který si v dřívějších letech mnohdy na závodech holandského mistráku nezadal ani s Herlingsem. Kras potvrdil svou třídu a suverénně zvítězil, druhý nakonec po velkém souboji dokončil lídr šampionátu - Brit Anderson, třetí náš Vašek Kovář. Celkově zvítězil Kras před Ullrichem a právě Kovářem, ten měl bodovou shodu se čtvrtým Sukupem a o pouhý bod více než pátý Anderson.

 

Loket bychom tedy měli z obecného hlediska zhodnocený, příště se ale vydáme na českou stopu.

Martin Plesník 

« zpět na přehled

Komentáře

Dosud nebyly přidány žádné komentáře.

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.
Pro odeslání formuláře klikněte na tlačítko ODESLAT.Registrace
 Reklamní partneři

Inzerce