Oficiální tiskova Loket

Oficiální tiskova Loket

 

více

Loket By Martin Plesník

Loket By Martin Plesník

 ..atmosféra MXGP v Lokti

více

Interview - Jago Geerts

Interview - Jago Geerts

 tichý ale rychlý....

více

Rozhovor s Petrem Polákem

Rozhovor s Petrem Polákem

aneb potřetí v MX2 !

více

12 min v bahně

12 min v bahně

 aneb SX Seatlle

více

archív


Aktuality

Pohled na český motokros očima Martina Plesníka

 

.

 Čaute všichni, bylo zhruba okolo půlnoci a já jsem se chystal jít spát před dalším školním pondělím. Říkal jsem si, důležité je se dobře vyspat. Rychle jsem v hlavě tahal všechny vzpomínky ze závodů, přecejen jsem již půl roku nikde nebyl a závody mi dost chybí. A tak jsem vzpomínal, jak jsem byl v Belgii a Holandsku loni touhle dobou. Najednou jsem se zasekl…přemýšlím…a říkám si, jak je možné, že to MX v ČR není tak populární? Je to vážně tak v háji? Máme špatné jezdce? Čím to sakra je??? Proč sponzoři nemají zájem? A nedalo mi to spát…aktuálně jsou dvě ráno a po dlouhém přemýšlení stále nemůžu spát, přesto jsem si z části odpověděl na většinu mých otázek, níže tedy můj pohled. Doporučuji vzít si třeba kafé, horkou čokoládu či čaj, bude to asi delší čtení a hodně z Vás to třeba ani do konce nedočte. 


Takže na úvod jsem si položil otázku…máme tady talentované jezdce? Tady přišla jednoznačná odpověď, jsem si jistý, že doopravdy máme! Co vloni dokázali například Péťa Polák, Radek Větrovský či Martin Venhoda na EMX nebo MS Juniorů? Nerad bych zapomněl taky třeba na Dana Stehlíka, který měl našlápnuto k výborným výsledkům na EMX či ADAC, ale pak přišlo nepříjemné zranění a STOPka na hodně dlouhou dobu. Talentů tu ale máme více a není zas tak těžké je na trati rozpoznat.
Talentovaní kluci byli vloni i v 50cm, třeba Matěj Skořepa, Tonda Kabát či mladý Víťa Marek.

.

.

Poslední roky tady máme taky spoustu bývalých či aktivních jezdců v roli trenérů/poradců, kteří se o mladé kluky starají, vychovávají je, pomáhají jim se zimní přípravou, mají vlastní týmy apod. To je jistě dobře. To jsme ostatně mohli vidět i na MXON, kdy Jirka Čepelák s partou lidí okolo sebe konečně dokázal, že ČR může důstojně reprezentovat a jet na MXON jako jeden tým! Těch trenérů a poradců je tady spousta a je to jistě dobře! Jezdci mají co předávat mladým, určitě mají i více respektu než třeba rodiče, kteří nikdy motokros nejezdili. V roli trenérů či poradců se objevují jezdci jako Miroslav Kučírek, Martin Žerava, Petr Bartoš, Jirka Čepelák, Víťa Marek, nově taky Ferry Smola, do budoucna vyslovil přání věnovat se ještě více mládeži také Martin Michek, dlouho fungují také soustředění pod Alešem Doležalem a spousta dalších. To je taky více než dobře, protože zrovna tito jezdci mají co předávat. Prostě je to cesta správným směrem. Ostatně jako třeba MX školy a kempy (dlouhodobě třeba Honza Brabec), které se poslední dobou v ČR také rozrostly.

Je tady stále více také týmů, které se o mladé piloty starají a pomáhají jim. Je tady čím dál více jezdců, kteří jezdí sbírat zkušenosti do zahraničí (v hlubokém holandském písku se o víkendu objevili Polák, Stehlík a Větrovský). Na ADACu se vloni či předloni objevila pořádná spousta českých zástupců, máme své jezdce i na EMX65, 85, EMX125, EMX250, EMX300 … a také třeba EMX Open. Několik českých zástupců vloni zkoušelo také rakouský mistrák (byl jsem osobně, tratě jsou hodně často dost odlišné v porovnání s českými, některé čistě přírodní a velice pěkné). Tohle jsou všechno pozitiva, která slouží ke cti českému motokrosu. Stejně jako to, že v posledních letech se o české jezdce začali stále více zajímat manažeři týmů ze zahraničí a několik z nich také v zahraničních týmech jezdí!

.


.

Teď ale spíše k těm negativním věcem. Jako první vezmu popularitu MX jako takového u nás. V ČR bez debat vládne hokej a fotbal. Proč? To se ptejte jiných, já se radši než na Českou Extraligu v noci dívám na NHL a fotbal, ten jsem přestal sledovat asi tehdy, když jsem ho přestal hrát – to už je hodně dávno. Dále je tu ale fenomén zvaný biatlon! Ten jsem sledoval někdy od roku 1999-2000, ale moc často to na českých kanálech nešlo. Poslední 3 roky je u nás ale pořádná „biatlonmánie“. Je to také proto, že naši závodníci začali být úspěšní ve světovém měřítku. Když to porovnám s MX, možná to je ten problém, čeští závodníci dosahují fantastických výsledků na MS, ale bohužel, pro TV jsou junioři nezajímaví a neprodejní, nebo alespoň ne tolik, jako kdyby někdo z ČR jel MXGP. Co ale nechápu je důvod, proč některá z českých televizí nevysílá alespoň MXGP v Lokti. To by museli tolik zaplatit? Nebo kde je důvod? Já sám nevím, ovšem pamatuji si, že někdy okolo roku 2004 a dál jsem se každý rok na přímé přenosy díval, pamatuji si na bitvu Evertse s Coppinsem či Pichonem. Stejně tak se potom vysílaly závody MXGP na Galaxii Sport (teď už Nova Sport), když nám Tony vyhrával MX2 na Yamaze, na ty časy si dobře pamatuji. No, možná nebyla taková sledovanost jako zprávy 2x nebo 3x denně, co já vím, nesleduji žádné zprávy :).

Motokros tady populární příliš není, když se ale podíváme na diváckou návštěvnost na velkém mistráku, tak třeba tradičně v Pacově, případně Vranově a dalších místech je několik tisíc lidí. Stejně tak na družstvech v Horním Újezdu. Po závodech máme reportáže z jednotlivých závodů, a kdyby je lidi nesledovali (i když se 3x změní jejich vysílací čas), tak by je televize asi ani nechtěla. Takže to zas tak strašné nebude ne?

.

.

Proč tedy sponzoři nemají zájem? Tak tohle je asi nejzapeklitější otázka. Kolik závodníků se v ČR motokrosem doopravdy živí a nemusí dělat nic jiného? Popravdě, sám nevím, ale asi by mi stačily obě ruce na spočítání profíků. Mají jezdci nějaké velké sponzory, velké firmy třeba jako v zahraničí? Tady asi spíše ne. Dost často jsou to spíše rodinní známí, kamarádi, případně menší lokální firmy. Ale i takových sponzorů je rozhodně třeba! Ale proč tu nejsou nějací větší sponzoři, kteří by třeba měli zájem sponzorovat mladší talenty? Těžko říct. Na jeden možný důvod jsem ale narazil. Viděli jste někdy třeba sociální sítě vycházejících supertalentů Jonasse, Pootjese, Prada apod.? Viděli jste, jakým způsobem dokážou propagovat své současné sponzory, případně přilákat potencionální? Fotky z každého tréninku, videa také, pokud možno z tělocvičen/posiloven a tvrdé dřiny, přípravy na závod, vyjížděk na kole, nových motorek, veškeré novinky, v případě zranění také update co a jak se věci mají, případně volnočasové aktivity, na kterých propagují své sponzory. Je to celkem prosté – podívejte se schválně na Facebook stránku, Twitter nebo Instagram Jorge Prada a pochopíte brzy. Informace po každém závodě. Třeba jen ve zkratce. Je jedno jestli se mu daří nebo ne, ale dá vědět jak to šlo, jak dokončil a na závěr poděkuje všem sponzorům, případně je označí na fotce.
A dalším důležitým faktorem je to, že tohle vše sepíše jak v angličtině, tak v rodném jazyce (španělštině). Klučina prostě ví jak „social media“ pracují a dokáže toho plně využít, i proto je pro Red Bull tak zajímavý a má velice lukrativní smlouvu na několik let. Potkal jsem ho v civilu už mockrát, známe se dobře (i díky MS a další rok EMX v Jiníně) a nikdy jsem jej neviděl bez čepice/pití s logem Red Bull.

.

.


Vím, někdo si říká, to je ale pakárna. A i když se to nezdá, ale stojí to taky spoustu času. Ano, je to složité a těžké, přesto jsem v případě mladších jezdců viděl třeba aktivní rodiče/starší sourozence, kteří se o tuhle stránku dokáží starat. Občas to není jednoduché se rozepsat o špatném závodu, čemuž jistě rozumím. Ovšem v dnešní době a 21. století jsou tyhle sociální sítě asi nejrychlejším a nejjednodušším nástrojem, stejně jako reklamy na nich. Ano, taky nerad vidím, když na ně někdo musí cpát každý oběd apod., čeho je moc, toho je příliš. Ale nějaké ty informace pro fanoušky, případně propagace sponzorů je možná důvodem toho, proč motokros není v ČR úplně populární.
Ostatně, úspěch z MS juniorů v roce 2013, ten se odvysílal i na českých televizích, ale to jen proto, že závod byl v Jiníně. Kolik lidí, i třeba z těch, kteří se zajímají o motokros ví, že Radek Větrovský vloni bral na MS juniorů ve třídě do 65ccm bronzovou medaili? Kolik dalších ví, že Péťa Polák byl v 85ccm čtvrtý, ve druhé jízdě dokonce druhý a nebýt problému s brzdou, mohl klidně vyhrát? A co takhle 3. místo Martina Venhody a 6. Radka Větrovského ve finále EMX ve třídě do 65ccm? Druhou jízdu v přetěžkých podmínkách navíc Venhoda dokázal vyhrát právě před Větrovským! A v 85ccm byl Petr Polák dokonce 6.! Nejsou tohle vynikající výsledky? Ale kde jsme se je mohli dozvědět?!!!

Kolik jezdců v ČR je takhle v kontaktu se svými fanoušky? Jasně, nemluvím o tom, že jezdíte třeba nějakou SMSku ve třídě Hobby, sám bych líp nezajel, ale to asi tolik lidí/potenciálních sponzorů zajímat nebude. Kolik z top českých jezdců má třeba vlastní facebookovou stránku, která je denně/týdně aktualizovaná a propaguje na ní sebe či své sponzory a výsledky? Když se na to mrknu, tak tohle má nejlépe určitě zmáklé Filip Neugebauer. Vždycky když o něm potřebuji znát nějaké novinky, rychle se mrknu a vím, jaký závod absolvoval/jaký ho čeká, v případě zranění se člověk dozví, co se stalo apod. Výborně je na tom v tomhle ohledu bez debat také Ferry Smola, Petr Smitka, Vašek Kovář či mladý Péťa Polák. A když jsme u jezdců, kolik MX týmů má něco takového? V česku je jich celkem dost velkých, ale moc, kterých by se staralo a pravidelně aktualizovalo tyto stránky (když už nemají webové) není. Tohle mají určitě nejlíp zvládnuté Osička MX Team a Buksa/Ados KTM Team. Tam vidíte každou novinku, jakých závodů se jezdci účastní, nové designy motorek, dresů, videa z tréninků, fotografie ze závodů apod. Když jsem se zrovna teď podíval na stránky dalšího velkého českého týmu (nebudu jmenovat), poslední novinku mají z července roku 2015.

Jedním z problémů je také to, že jezdci se ne úplně vždy umí vyjadřovat. Jak asi všichni víte, svého času na GT jsem dělával i rozhovory a komentáře jezdců po závodech a tohle jsem poznal na vlastní kůži. Pravopisné chyby vem čert, žádný učený z nebe nespadl. Ale zhodnotit závod půlkou věty, to asi není zrovna to, co by si fanoušek chtěl přečíst. V případě rozhovorů a toho všeho jsem se také dost často setkal s neochotou/nechutí vůbec na něčem takovém se podílet. Jezdci to často místo pomoci vnímají spíše jako nějakou „zbytečnou nutnost“. Jsou zde světlé výjimky, které vždy ochotně a rády nějakým způsobem dokázaly zhodnotit závod, případně trpělivě odpovídat na otázky, ale mnoho jich není. Další možností propagace jsou regionální noviny. Když nemáme v ČR žádný MX magazín nebo tak něco, je dobré se alespoň v regionu občas lehce ukázat na očích potencionálním sponzorů, nebo v případech několika jezdců je sponzorují samy obce. Ty potom rády vidí jakékoliv novinky o jezdcích, které byť jen symbolicky podporují. Mám zkušenosti s různými deníky, nejen valašským, ale i břeclavským, přerovským či příbramským a tam všude byli jedině rádi, že mohou psát i o něčem jiném než o fotbale, obzvláště v zimě, kde moc sportovních akcí není, rádi uvítali rozhovory po sezoně či sezónní souhrn. I na tomhle všem jsem se aktivně účastnil pro vícero jezdců. Několik z nich si alespoň menší sponzory v okolí našlo.

Ovšem taková ta nechuť, složitost v komunikaci a dávání mi najevo, že to dělám pro sebe a ne pro jezdce (určitě jsem měl na práci lepší věci než 3-5h denně dělat věci pro někoho jiného než pro sebe zdarma ve svém volném čase) byly důvodem toho, proč jsem se na rozhovory již dávno vykašlal, stejně jako na pomoc lidem, kteří o to nestojí.

.

.

I proto se teď starám o sociální sítě především mladíkům ze zahraničí, protože ti přesně ví, jak to chodí, jaké materiály/podklady mi mají ze závodů a tréninků dodat. Po skončení každého závodu dostanu třeba report v SMS, který jen zkontroluji, zkopíruji a můžu pověsit na net. Když dostanou nové boty, hadry na motorku, tlumiče…nového sponzora, tohle vše dokážeme společně zpropagovat. A tohle sponzoři rádi vidí. Mám to odzkoušeno, jinak by někteří z těchto jezdců neměli za sponzora firmy jako Fox, Monster Energy, Oakley apod. Ruku na srdce, představte si (třeba někteří z Vás ani nemusí, protože sponzory někoho jsou), že jste právě těmi sponzory. Nechtěli byste, aby Vás jezdci aktivně propagovali nejen na trati, ale i mimo ni? Já tedy rozhodně ano!

Posledním důvodem, proč možná není motokros v ČR úplně populární, je také propagace týmů samotných. O sociálních sítích či webovkách jsme mluvili. Co takhle ale promo videa/photoshootingy před sezonou? Všichni víme, jak tohle období na nás působí před startem AMA či MXGP. Jak sjíždíme všechna videa a fotky a ten adrenalin v nás vře, dokáže nás vtáhnout a skvěle se naladit na nadcházející sezonu. Alespoň já se po přípravných videích před AMA dostanu vždycky do laufu a už se nemůžu dočkat A1. Tohle je ale i v zahraničí celkem běžné. Třeba týmy v Holandsku či Belgii, ale i Rakousku běžně dělají takovéto photoshooty a promo videa před každou sezonou. Pak mají i fotky na plakáty, nějaké podpisovky apod. Tím neříkám, že to v ČR nikdo nedělá, ale v porovnání se zahraničím mi třeba tohle ve velkém měřítku u nás tak trochu chybí a možná, že kdyby se takto sponzoři propagovali, byla by situace v ČR jiná. Možná taky ne. Kdo ví?

Každopádně situace v českém motokrosu není zas tak špatná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Když tedy neberu v potaz AČR, ale to by bylo na jiný článek.

Stále věřím, že někdo z našich talentovaných mladíků se v nejbližších letech dokáže prosadit třeba i do světové špičky a tohle vše se změní. Snad se nemýlím. Sportu zdar, MX zvlášť!

Martin Plesník

« zpět na přehled

Komentáře

16.04.2016 09:31 muhehe
to je furt dokola, f televizi se vyslila to co se hodi papalašum. ta masirka letos biatlonem, byl jen vykřik do tmy. financovani jakehokoli sportu je pouze prani špinavých prachu, to co de od státu se vesměs promrda, nebo ukrade. f čr medialně dominujou sporty na které se da vsadit, tam se lejou obrovske peníze a tam se taky obrovske peníze vydelavaji, tak velke, že o tom nemá nikdo z nas poněti, že to je vůbec možne. motokros není aš tak drahy sport, problém je že v naši zemi vyděláváme malo peněz, aby byl motokros sportem masovým. motokros a motorismus zajima hodne lidi, akorát se to nesmí veřejně propagovat. nehodi se to mocným do kramu. dalšim asi problémem jsou sportoviště, tedy mx tratě. na rozmlacene, tvrde jak beton, prašné sprcane trati žadny mistr světa nevyroste ani dyby byl světový supertalent. kolik je v čr pravidelně upravených trati vhodných na trenink, myslim ,že by se daly spočítat na jedne ruce. male děcko musí od mala vidět motokros na vlastní oci i f telce a jednoho dne musí tatinka zatahat za rukaf a říct ťati ja ci motojkuuu. ale jestli to je tak že tatinek chce aby mu děcko vyrostlo v mistra světa tak to moc nefunguje. v americe na to jak je velka se taky těžko prosazuje motokros, důkazem toho byly nedavne rozhovory a videa z vystavy motociklu v usa kde se redaktor na vystavě ptal na otázky ohledně sx zavodu. dyzla znala jen jakasi mala holka, jinak tam placali že sx vede, eming, mek rath, rýd a podobne nesmysle, někteří hledeli a ani nevedeli co to ama sx je. v komentářích pak borci probirali že kdyby se zeptal na bejzbol, ama fotbal, nebo basket tak by věděli šecko. propagace jezdcu a sponzoru pomoci videa na netu, informaci ze zavodu, treninku, života, to zas není tak stara věc, je to otázka tak posledních 5 roku a uvědomme si že naše společnost je nejmeně 20 roku pozadu. je toho moc proc je u nas motokros malo popularni, proc nemame jezdce konkurence schopných atd. celkově všeobecně je jakykolif sport u nas f prdeli, i v tom fotbale a hokeji je tak silna korupce, že je to na zblití, talent je ten gdo ma nejvic prachu a gdo je vysype na stul. cela tato skorumpovana prohnila země je f prdeli, proto je ruku v ruce v prdeli uplně šecko včetně motokrosu. Martine, klidně spi neda se to tak jednoduše předělat, za 25 roku se to nepodařilo, spiš navopak
24.03.2016 10:26 hehehe
to: :) a biatlon je jako v létě? vysílají ho? nebo skoky na lyžích? a co takhle hokej třeba o prázdninách? vysílání končí play-off a následným MS v květnu..taky to není celoročně...takže pěkně hloupá odpověď
22.03.2016 21:12 :)
Sneh a zima, to je asi odpoved na otázku tvoju :))
22.03.2016 17:44 hehehe
hodně záleží na tom kdo ty závody taky dělá..nemyslím si že zrovna buksovi, gironimu či vizingerovi jde o prospěch sportu..
21.03.2016 19:09 Tom#21 | email
Taky si čoveče nemyslím, že by to bylo penězma, to už spíš ta mentalita.
21.03.2016 18:48 RK56
Hehehe má celkem pravdu Stewart starší taky prodal barák aby JS7 mohl jezdit a to mu bylo myslím tak 12nebo možná 15 let.A že v čr nejsou peníze není pravda taky asi není uplně pravda podívejte se kolik jezdí po cestách luxusních aut za takovou Q7 neboX5 by bylo tak sedm nových motorek ale lidi prostě mají jiné zájmy bohužel.
21.03.2016 18:08 kubix
Hehehe- Kazdy narod ma trosku jinou mentalitu a u nas proste mx neni prano...
21.03.2016 16:45 hehehe
a v lotyšsku, estonsku, litvě nebo třeba slovinsku jsou peníze? jak žil gajser než se stal vloni mistrem světa? jeho otec všechno investoval do závodění, žili v karavanu...a doufali že to výjde. Jak je na tom motokros ve španělsku? tam je sportem č.1 fotbal a to o několik tříd víc než u nás...v mx mají akorát butrona se Zaragozou, kteří jedou okolo 15. místa...a stejně mají všechny závody live a mají domácí mistráky ve velkým stylu se spoustou sponzorů a velkých týmů kde jsou taky junioři a ne jak u nás...najímají se cizinci... pořád se bude nadávat na ačr ale v usa taky nikoho nesponzoruje federace z mladých..ve španělsku ani belgii taky ne...pořádnou základnu talentů má jen knmv v holandsku. kdo z čr se kdy sebral a jel žít do lommelu jak někteří mlaďoši ze zahraničí? to nikdo z tadyma nezkusil přitom jinde je to běžný..tady se pro ten sport nežije a nedýchá..už tu nejsou srdcaři jako dřív i to je jeden z důvodů proč je to v pejči
21.03.2016 10:37 kubix
v cr na tento sport proste nejsou prachy.. kdo z normalnich lidi si muze dovolit financovat tento sport? Lidi diteti koupi radeji kopacky i kdyz by mu tu krosku koupili radi ale proste na to nemaji... Pak je logicke ze v tv sledujem okresni prebor misto ms junioru ptze i ten okresni prebor zaujme vic lidi nez mx ktery vetsina vidi jako sport v uvozovkach nad lidi.. No a sponzori ? Proc by ho davali na tenhle sport kdyz ho muzou dat na jiny ktery treba v tv pravidelne bezi..
20.03.2016 21:05 KupcMa
Dobry clanek je to na zamyslenou ale to jen par lidi nezmeni mozna kdyby nejaky.nas. jezdec vyhral mxgp tak by se to zmenilo to je asi jedina cesta
20.03.2016 20:48 Tom#21 | email
Super čtení, díky za článek. Jestli můžu jen takový postřeh, docela často mi připadá, že u nás V Čr se spousta lidí bojí naplno projevit a vyjádřit. V tomto případě konkrétně jezdci, potažmo týmy. Jak jsi psal na závěr, vyhecovanost před startem ama, mxgp... Proč tu sakra neudělá někdo video ve stylu: Celou zimu jsme.dřeli, jsem na všechny nachystani, my jsme vítězové atd. Určitě víš jak to myslím. Lehká nadsázka klidně atd. Neumí ta videa udělat, nechce se, nebo prostě (a to si myslím ja) se to v čr nenosí? Pak by to třeba podle zmiňovaného videa nedopadlo...a co? O nic nejde ne, věřili jsme si, zpropagovali jsme, zkusili jsme. Já mám poslední dobou čím dál víc pocit, a teď nemyslím jen mx, že se hodně lidí tady pořád bojí říct naplno co si myslí, říct svůj názor atd. A to mně fakt štve.

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.
Pro odeslání formuláře klikněte na tlačítko ODESLAT.Registrace
 Reklamní partneři

Inzerce